Muzikoterapie může pomoci například
při problematice úzkostných stavů. Při terapii můžeme využít relaxace s hudbou, hraní na terapeutické nástroje nebo rezonanční terapii, kdy nástroje hrají přímo na těle klienta.
při posílení Já (sebehodnoty), upevnění vnitřní síly a hledání vlastní kreativity. Při terapii můžeme pracovat s hlasem, bubnováním, hledat cesty vlastní improvizace.
pokud vám vlastní vyjádření hudbou nevadí a nebráníte se mu. Hudební sluch a předchozí zkušenost s hudbou nejsou nutné.
pro setkání a přiblížení světa vnitřních imaginací a snů. Při pozorném poslechu živé hudby různých terapeutických nástrojů naše vědomí vytváří bezprostředně obrazy vnitřních imaginací, které jsou přímým kontaktem se snovým světem.
pro vyjádření a expresi emocí, ve kterých se momentálně nacházíme, zvláště těch, na které slovní projev nestačí.
při potřebě komunikovat jiným způsobem, než verbálně, pokud je to pro vás jakkoliv inspirující
Proč muzikoterapie?
Zvuky a hudba ovlivňují emocionální prožívání, navození důvěry mezi lidmi, blízkost a komunikaci, která je bezprostřednější a přímočařejší, než slova. Setkání s hudbou může být zážitkem velké dynamiky a síly a zároveň velmi intimních a osobních prožitků. Muzikoterapie může být cestou k terapeutické změně související s vědomým uchopením zdravého prožívání, znovuobjevením naděje, radosti, důvěry a sebedůvěry a s odvahou vyjádřit se.
Jaká hudba zazní při muzikoterapii?
Hudba, která zazní je předem domluvená a hlavně inspirovaná vaším hudebním vkusem. Není třeba, abyste hráli, zpívali nebo se aktivně podíleli, pokud nechcete. Stačí jen poslouchat a vnímat. Šíře nástrojů, které se používají je od obyčejného zpěvu s kytarou, přes klavír, bubny jembe, různé druhy fléten, nebo terapeutické nástroje (zvonkohry shanti, tibetské mísy, kantely, sansuly, didgeridou apod...). Hudba při terapii je většinou ve formě společných improvizací a hudebního sebevyjádření.